Finišavo projektas "Dailininkas ir vaikiška knyga 2018"

2018 metų kovo 9 dieną Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje startavo Lietuvos kultūros tarybos, Lietuvos kultūros ministerijos ir Raseinių rajono savivaldybės finansuojamas projektas „Dailininkas ir vaikiška knyga 2018“. Projekto tikslas – patrauklia edukacine veikla skatinti skaitymą, supažindinti jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikus su knyga kaip meno kūriniu, kuriame turi derėti tekstas ir iliustracija, ugdyti vaikų kūrybiškumą.

Pirmieji projekto renginiai – kovo 9 dieną įvykę du susitikimai su dailininke, keramike, vaikiškų knygų „Adelės dienoraštis. Žiema“, „Adelės dienoraštis. Ruduo“ autore Ramune Savickyte. Užsiėmimai vyko Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje ir Ariogalos filiale. Renginių metu dailininkė pasakojo apie savo vaikystę, visą gyvenimą rašomą dienoraštį ir apie tai, kaip kilo mintis rašyti dienoraščio žanro knygeles vaikams. Idėjas ketvirtajai viešnios knygelei „Adelės dienoraštis. Vasara“ gausiai siūlė susitikimuose dalyvavę Šaltinio progimnazijos ir Ariogalos gimnazijos antrokai. Vaikus sužavėjo dailininkės Ramunės piešiamos iliustracijos. Tarsi be didelių pastangų popieriuje ryškėjo šuniukai, meškiukai, vilkas ir pati knygelių herojė Adelė.

Balandžio 12 dieną Raseinių Marcelijaus viešojoje bibliotekoje svečiavosi Lietuvos grafinio dizaino asociacijos narė, dailininkė ir 2 knygų vaikams autorė Kotryna Zylė. 2016 metais išleista dailininkės „Didžioji būtybių knyga“ buvo pripažinta Gražiausia metų knyga. Tai – ypatinga enciklopedija vaikams, kur ne tik aprašomi ir iliustruojami pagrindiniai lietuvių mitiniai padarai ir dievybės, bet ir pateikiami smagūs įrodymai, kad visi jie egzistuoja ir šiais laikais.  Edukacinio užsiėmimo „Nepaprasta kelionė po mitologinę Lietuvą“ metu dailininkė Raseinių Šaltinio progimnazijos ir Viktoro Petkaus pagrindinės mokyklos trečiokams pasakojo apie „Didžiosios būtybių knygos“ kūrimo užkulisius, pasidalino nepagražintomis, buitiškai juokingomis iliustracijų kūrimo nuotraukomis, kurioms pozavo ne 

nepagražintomis, buitiškai juokingomis iliustracijų kūrimo nuotraukomis, kurioms pozavo ne tik ji pati, bet ir visi šeimos nariai. Antras edukacinis užsiėmimas vyko projekto partnerėje Šaltinio progimnazijoje. Kotryna Zylė čia pravedė netradicinę dailės pamoką, kurios metu pasidalino kai kuriomis iliustracijų kūrimo technikos paslaptimis, atsakinėjo į moksleivių klausimus apie dizainerio profesiją.

Balandžio 23 dieną Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos Viduklės ir Nemakščių filialuose viešėjo dailininkas, 6 knygų vaikams autorius Dainius Šukys.  Pristatęs savo knygas, papasakojęs apie dailininko kūrybinę „virtuvę“, dailininkas pakvietė vaikus sukurti Raganos katiną iš knygelės „Skaniausias vaikas“. Mokinukai ėmėsi darbo: karpė, klijavo, spalvino. Šio smagaus proceso metu svečias vaikams papasakojo ir nupiešė dar vieną linksmą istoriją, kuri, gal būt, pateks į sekančią knygą. Gegužės 25 dieną Dainius Šukys lankėsi Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje, kur susitiko su Viktoro Petkaus pagrindinės mokyklos pirmokais. Tą pačią dieną dar du renginius „Kartą gyveno katinas...“ dailininkas pravedė Šaltinio progimnazijos pradinukams.

Neprilygstami lietuvių liaudies sakmių pasakotojai balandžio 26 dieną lankėsi Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje. Tai „Labaiteatro“ aktoriai Mindaugas Ancevičius ir Eimantas Bareikis, vaidinę spektaklyje „Siaubo pasakos“, pastatytame pagal Norberto Vėliaus surinktų sakmių knygą „Sužeistas vėjas“. Daug siaubingai baisių, bet kartu ir įdomių dalykų sužinojo vaikai spektaklio metu. Kas prie kapinių naktimis vaidenasi? Kaip atrodo, raganiai, vilkolakiai ir kodėl Perkūnas velnių nemėgsta ? Jaunieji žiūrovai nuo pat pirmos  minutės įsitraukė į veiksmą, o senosios lietuvių liaudies sakmės buvo pateiktos labai vizualiai, išradingai ir šiuolaikiškai. Tai, kas vyko viešosios bibliotekos salėje, pagrindiniai veikėjai Dj Kipšas ir Dj Griausmas vadino etno – techno vakarėliu su siaubo elementais. „Vakarėlyje“ dalyvavo Raseinių Šaltinio progimnazijos pradinių klasių mokiniai, Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugijos Raseinių skyriaus vaikų dienos centro lankytojai, Gylių mokyklos – daugiafunkcinio centro moksleiviai

Gegužės 15 dieną Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje lankėsi animacinių filmų režisierė, dailininkė Jūratė Leikaitė – Aškinienė. Renginio metu viešnia Viktoro Petkaus pagrindinės mokyklos pradinukams pristatė savo sukurtas knygeles ir filmus, pasakojo, kaip gimsta animaciniai filmai, kaip piešiamos dekoracijos ir personažų eskizai. Vaikai atliko praktinį darbą - piešė savo sugalvotą personažą, dekoracijas. Pagal vaikų piešinius dailininkė sukūrė animacinį filmą „Neturiu laiko bendrauti“ (https://www.youtube.com/watch?v=slMKU_RqLbA) . 

 Animacijai skirtą renginį gegužės 25 dieną tos pačios klasės mokiniams pratęsė dailės studijos „Galerija“ vadovė Donvina Dambrauskaitė, kuri animacinių filmų personažus ir dekoracijas skatino kurti kuo įvairesnes, iš modelino, plastilino, gamtinės medžiagos. Užsiėmimas vadinosi „Animacijos magija: žaidimas tęsiasi“.

Birželio 11 dieną Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje svečiavosi dailininkas, iliustruotojas, vaikų rašytojas Paulius Juodišius ir vaikų rašytojas Virgis Šidlauskas. Į jų vedamą edu kacinį užsiėmimą „Muzikinio pasakojimo dirbtuvės" atskubėjo Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinės mokyklos pradinių klasių dieninės vasaros stovyklos „Pažink save ir savo kraštą" lankytojai. Linksmas vaikų būrys kartu su svečiais kūrė muzikinę pasaką. Visi kartu sugalvojo neregėtą nematytą personažą vardu Hieroglifas, kuris bendrų pastangų dėka išryškėjo popieriaus lape ir buvo apgyvendintas Marse. Vaikai svarstė, kuo galėtų užsiimti šis veikėjas, kas jo draugai, giminaičiai, kaip galėtų atrodyti Hieroglifo namai ir transporto priemonė. O pasakojimas muzikinis todėl, kad dailininkas P. Juodišius į susitikimą atsivežė daugybę paties rankomis pagamintų muzikos instrumentų: būgnelių, tarškynių, dūdų ir dūdelių ir net tokių neregėtų, kuriuos sunku būtų net įvardyti. Pademonstravęs, kaip jais reikia naudotis, ir kokius garsus galima išgauti, pakvietė vaikus groti ir dainuoti „Hieroglifo dainelę". Dailininkui talkino, piešti padėjo ir gitara grojo rašytojas Virgis Šidlauskas.

                    Projekto eigos laikotarpiu įvyko 13 renginių, kuriuose dalyvavo 404 asmenys. Iš jų: 373 vaikai ir 31 suaugusysis. Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriuje veikė Raseinių miesto mokyklų moksleivių piešinių parodos „Trijų spalvų istorija“ ir „Mano Lietuva 2018“ (2018 metų vaikų kalendoriaus piešiniai), buvo parengtos 2 literatūros parodos. 

 

 

 

Raseinių

Marcelijaus Martinaičio

viešoji biblioteka

Skaitmeninė "Vyturio" biblioteka

Mano suknyga.lt profilis
Flag Counter