EDUKACINĖ PROGRAMA

„DAILININKAS IR VAIKIŠKA KNYGA“

Temos aktualumas.

 

Vaikų, ypač ikimokyklinio ir jaunesnio mokyklinio amžiaus knygose iliustracijos vaidina didelį ir įvairiapusišką vaidmenį. Itin svarbi vieta joms tenka ir paveikslėlių knygose. Meniškos iliustracijos skatina vaiko kūrybingumą, ugdo vaizduotę ir intelektą, traukia, domina ir kviečia skaityti. Iliustracijos ne tik turtina, papildo tekstą, padeda geriau jį suprasti, bet ir pateikia vaizdinę jo interpretaciją: žiūrinėdamas jas, vaikas mokosi ir atpažinti, kas pavaizduota, ir pastebėti, kaip pavaizduota. Kyla meno įvairovės, santykinės jo kalbos suvokimas, ugdomos estetinės vaiko nuostatos.

Ne visos šiuo metu vaikams leidžiamos knygos yra pakankamai meniškos ir kokybiškos, ne visada atitinka elementarius reikalavimus, sulaukia menotyrininkų, skaitybos specialistų kritikos dėl netinkamo vaikams šrifto, teksto išdėstymo puslapyje, spalvų derinių iliustracijose, įrišimo ir kitų trūkumų. Būtina vaikus nuo pat ankstyvojo amžiaus supažindinti su knyga kaip meno kūriniu, kuriame tekstas ir iliustracijos turi sudaryti darnią visumą.

Edukacinių užsiėmimų metu vaikai yra raginami lyginti tekstus su dailininkų piešiniais, skatinami juos vertinti, išsakyti savo nuomonę. Siūloma patiems renginio dalyviams iliustruoti kai kuriuos kūrinius, kurti knygas reklamuojančius plakatus, išbandyti žinomų dailininkų naudojamas piešimo technikas. Kiekvienas vaikas, mokęsis ar nesimokęs dailės, pasižymi slaptu gebėjimu perkelti savo vidinį pasaulį į vaizdus. Vaizduodami savo vidinius potyrius ar išorės įspūdžius, visi neretai ima aiškiau suvokti ir reikšti savo mintis žodžiais. Ką nors kurdamas, vaikas sužino ir mokosi.   

 

Edukacinės programos tikslas:

 

Patrauklia edukacine veikla skatinti skaitymą, supažindinti jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikus su knyga kaip meno kūriniu, kuriame turi derėti tekstas ir iliustracija, žadinti vaizduotę ir ugdyti vaikų kūrybiškumą.

 

Edukacinės programos uždaviniai:

 

1.  Rengti kultūrinės edukacijos projektus „Dailininkas ir vaikiška knyga“ Lietuvos kultūros tarybai. Esant projekto finansavimui, kviesti profesionalius dailininkus ir rašytojus, kurie pravestų turiningus edukacinius užsiėmimus rajono vaikams.

2.  Negavus finansavimo, parengti , tobulinti ir pateikti pedagogams, ikimokyklinio ugdymo specialistams, socialiniams darbuotojams 3 edukacinius užsiėmimus, supažindinančius vaikus su meniniu požiūriu vertingomis knygomis ir jų iliustracijomis.

3.   Kaupti skyriuje meno, dailės technikas populiarinančias, įvairių darbelių idėjų turinčias knygas, jas eksponuoti parodose, naudoti edukacinių renginių metu.

 

Edukacinės programos turinys:

 

1. Edukacinis užsiėmimas „Knygos kelias į mūsų namus“. Renginio metu vaikai glaustai supažindinami su knygų atsiradimo istorija, jų įvairove (medžiagos, formos, gamybos priemonės). Vaikams išdėstoma šiuolaikinės knygos standartinė sandara (spaudos lankas, viršelis, priešlapis ir kt.). Kuriama rankų darbo knygelė (širmelė arba siūta). Ji puošiama dekoratyviniu viršeliu. Numatoma knygelės paskirtis (dienoraštis, mano kūryba, „atminimų“ knygelė ir kt.). Tikslinė auditorija – I – IV kl. moksleiviai.  Trukmė – 1 val.

2.     Edukacinis užsiėmimas „Autoportretas – mano tikrasis Aš“. Renginio eigoje vaikai išsiaiškina, ką vadiname autoportretu, supažindinami su garsių pasaulio dailininkų (Albrechto Diurerio,  Rembranto, Polio Gogeno, Vincento van Gogo, Fridos Kalo, lietuvių dailininkų S. Eidrigevičiaus, A. Kiudulaitės, K. Kasparavičiaus ir kt.) autoportretais. Renginio dalyviai studijuoja meno knygas, ieškodami autoportreto pavyzdžių. Po to seka kūrybinė užduotis – iš popieriaus, kartono, siūlų, dirbtinės odos skiautelių sukurti savo autoportretą. Tikslinė auditorija – III – IV kl. moksleiviai.  Trukmė – 1/1,5 val.

3.  Edukacinis užsiėmimas „Dėmelės liejimas pagal Sigutę Ach". Renginio metu pristatoma dailininkės ir vaikų rašytojos Sigutės Ach kūryba (knygos, atvirukai, paveikslėliai, ženkliukai, puodeliai). Vyksta mokomojo dailininkės Sigutės Ach filmuko peržiūra apie liejimą skysta akvarele. Po to vaikai patys bando kurti paveikslėlius ir atvirukus šiuo būdu. Iš išdžiūvusių atvirukų galima kurti „Angelų sodą“, pagal trafaretą karpant angelus ir ant jų rašant linkėjimus. Tikslinė auditorija – III – IV kl. mokiniai. Trukmė – 1/1,5 val.

 

*Pageidautina, kad renginių dalyviai su savimi atsineštų savo mokyklines piešimo priemones. Kitomis reikalingomis priemonėmis pasirūpins edukacinių užsiėmimų rengėjas.

 

Renginių tikslinė auditorija,vieta ir laikas:

 

Renginių tikslinė auditorija - pradinių klasių moksleiviai. Renginių laiką ir trukmę pasirenka renginio dalyviai, suderinę su rengėjais. Renginių vieta – Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešoji biblioteka.

 

 Edukacinę programą rengė:

 

Jolanta Gudeikytė, Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus vedėja

 

Kontaktai:

 

Tel. 8 428 51328

El. paštas vaiku@raseiniai.rvb.lt

 

 

Raseinių

Marcelijaus Martinaičio

viešoji biblioteka

Skaitmeninė "Vyturio" biblioteka

Mano suknyga.lt profilis
Flag Counter