EDUKACINĖ PROGRAMA "INTERAKTYVŪS GARSINIAI SKAITYMAI - ŽAIDIMAI"

 

Edukacinis renginys

 

Interaktyvus garsinis skaitymas „Baubai knygų lentynoje“

 

Temos aktualumas

 

                      Sakoma, kad negalima vaikų gąsdinti visokiais baubais – tuomet jie bijos tamsos. O tamsos baimė ateina iš tų senų laikų, kai mūsų protėvių už kiekvieno žolės kupsto tykojo pavojai – dažniausiai gyvūnai, o ko negalėta paaiškinti laukinių žvėrių užpuolimu, buvo suprantama kaip sužmogintų gamtos jėgų, dievybių, dvasių ar protėvių vėlių veikimu. Todėl kartais kyla abejonių – gal nėra taip jau blogai, jei vaikas, užuot bijojęs sunkiai įsivaizduojamo Kažko, sužino savo baimės vardą: gal tai bus Baubas iš palovės, gal Bildukas, gyvenantis už spintos, o gal Girgždulis, tyliai dejuojantis už lango augančiame medyje. Išsiaiškinus vardą ir pavadinus, jau galima tęsti ir gilinti pažintį, ieškoti kelių susitarimo link ir sutarimo su Kažkuo, o iš tiesų su savo baime ir netikrumu. O „susipažinti gali tik su tais dalykais, kuriuos prisijaukini“, - kalbėjo Mažajam Princui Lapė. Tada siaubą kėlęs Baubas taps tavo žaidimų draugu.

                      Jei nežinai, kaip nugalėti savo baimes, atsakymo ieškok knygose. Vienas iš būdų įveikti vaikų baimes – skaityti pasakas. Jose apstu pasakojimų apie veikėjų susidūrimą su nesuprantamais, bauginančiais dalykais, neretai įpinamiems į pasakas kaip epizodai, kuriuose veikėjui gyvybiškai svarbu priimti teisingą sprendimą. Būtent pasakos pateikia patikimų receptų, kaip gerumu ar gudrumu „nuginkluoti“ priešus ir net paversti juos sąjungininkais. Klausytojas susitapatina su herojumi, kuris dažnai vaizduojamas kaip gražus, protingas, išradingas, teisingas ir mylimas – kaip tik toks, kokiu svajoja būti kiekvienas vaikas. Tuo pasiremdami, skatiname vaikus rinktis konstruktyvius elgesio modelį, ugdome empatiją

                      Absoliuti dauguma šio žanro kūrinių siužetai baigiasi gerai. Pasakojimo herojus, įkūnijantis gėrį, nepaisydamas jokių kliūčių, nugali blogį. Taip formuojamas tikėjimas laiminga bet kokios situacijos baigtimi, pasitikėjimas savo jėgomis. Veikėjų elgesys ir situacijos, į kurias jie patenka, vaikus nejučia  moko pagrindinių tarpusavio elgesio taisyklių: pagarbos, užuojautos, pagalbos vienas kitam,  geranoriškumo, nes nuolat akcentuojama mintis, kad drąsus gali jaustis tik tas, kuris elgiasi teisingai ir nelinki blogo kitam.

                      Panašius klausimus gvildena ir šiuolaikinės vaikų rašytojų literatūrinės pasakos, netgi  mažiausiems skaitytojams skirtos paveikslėlių knygelės, kurias talentingi dailininkai iliustruoja piešdami visai nebaisius ir nesunkiai „prijaukinamus“ Baubus.

 

Užsiėmimo tikslai:                                 

 

1.    Literatūros kūrinių pagalba padėti vaikams įvardyti ir nugalėti savo baimes, formuoti tikėjimą laiminga bet kokios situacijos baigtimi, pasitikėti savo jėgomis, mokyti pagarbos, geranoriškumo ir pagalbos vienas kitam.

2.    Sudominti vaikus knyga ir skaitymu.

 

Užsiėmimo uždaviniai:

 

1.    Pasinaudojant įvairiais šaltiniais (rašytiniais, vaizduojamaisiais, video bei randamais virtualioje erdvėje) supažindinti tikslinę auditoriją su liaudies sakmių, pasakų, vaikų rašytojų išgalvotų būtybių pasauliu.

2.   Pristatyti su tema susijusias knygas, vieną jų (arba kūrinio ištrauką) perskaityti garsiai vaikų auditorijai.

3.  Dalyvauti ugdymo procese: skatinti vaikus aktyviai pasisakyti apie skaitytą kūrinį, raiškiai pasakoti, taisyklingai reikšti mintis žodžiu, plėsti žodyną, ugdyti kūrybiškumą.

 

Edukacinio užsiėmimo turinys:

 

1.      Etapas.

 

Pokalbis su vaikais apie jų žinomas liaudies pasakų mitologines būtybes – Laumes, Kaukus, Aitvarus, raganas, deives ir kt., apie šių personažų kilmę. Vaikai skatinami kalbėti, kokius jausmus sukelia animacinių filmų „Monstrų biuras“, „Monstrų viešbutis“, „Šrekas“ ir kt. veikėjai. (Skaidrių demonstravimas, komentarai, pokalbis).

Trukmė: 10/15 min.

 

2.      Etapas.

 

Pasirinktos knygos arba jos ištraukos garsinis skaitymas.

Trukmė: 10/15 min.

 

3.      Etapas.

 

Vaikams demonstruojamos personalizuotos lėlės iš animacinių filmų „Šrekas“, „Monstrų biuras“, „Kempiniukas“, iš A. Donaldson knygų „Grufas“, "Grufo vaikelis".

Vaikams pristatomos kitos panašios tematikos knygos:

      Baubobaimė/  Benas Bėrantas, Vilija Kvieskaitė. – V. : Nieko rimto,  2018.

      Grufas/ Julija Donaldson. – V. : Alma litera, [2004].

      Grufo vaikelis/ Julija Donaldson. – V. : Nieko rimto, 2015.

      Ei, čia mano baubas/ Amanda Noll. – V.: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, [2018].

      Koko: knyga pagal filmą ikimokyklinio ir jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikams. – V. : 

      Egmont Lietuva, [2017].

      Man reikia baubo/ Amanda  Noll.  -V. : Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, [2017].

 

      Net monstrai valosi dantis/ Jessica Martinello, Gregoire Mabire. – K. : Debesų ganyklos,

      2018.

Trukmė: 10/15 min.

 

4.      Etapas.

 

Kūrybinis užsiėmimas „pasidaryk savo Baubą“: vaikai, pasinaudodami turimomis priemonėmis, atlieka kūrybinę užduotį – kuria pakabinamą Baubą, piešia piešinį arba dekoruoja knygos skirtuką.

Trukmė: 20/30 min.

 

Renginio tikslinė auditorija, vieta, laikas.

 

                      Renginys skirtas ikimokyklinio amžiaus ir jaunesnio mokyklinio (I – II klasių) amžiaus moksleiviams. Renginio vietą ir laiką pasirenka renginio dalyviai, suderinę su rengėjais. Renginys gali vykti Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje, mokyklose, vaikų dienos centruose. Renginio trukmė priklauso nuo veiklos pobūdžio: be kūrybinio užsiėmimo renginio trukmė – 30/45 min., su kūrybiniu užsiėmimu – 1 val.

 

 Užsiėmimą rengė:

 

Jolanta Gudeikytė, Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus vedėja

 

Kontaktai:

 

Tel. 8 428 51328

El. paštas vaiku@raseiniai.rvb.lt

 

 

Raseinių

Marcelijaus Martinaičio

viešoji biblioteka

Skaitmeninė "Vyturio" biblioteka

Mano suknyga.lt profilis
Flag Counter